suur banner

Jaheda ja vihmase suve mõju inimestele

 

Terviseasjatundjate sõnul võib jahdeal ja vihmasel suvel tekkida niinimetatud kaamos, mida enamjaolt seostatakse sügisese ja talvise pimeda ajaga, kirjutab iltasanomat.fi.

«Kui suvel on liiga pikad perioodid vihmased ja pilves, siis mõjutavad need tundlikemaid inimesi. Suvine hallus mõjub umbes kolmandikule,» teatasid asjatundjad.

Kaamosega kaasneb meeleolu langus, kasvanud magusaisu ja liikumise vähenemine.

Kõige enam mõjutab meeleolu ja tervist suviste soojade ilmade ja päikese puudumine.

Terviseekspertide arvates saab vihmasel suvel tuju tõsta erinevate meeleolu tõstvate tegevustega nagu näiteks hea raamatu lugemine, filmi vaatamine, vabaõhuüritused või sportimine.

Samuti ei tasu liiga sageli ilmateadet vaadata-kuulata, sest sellega kaasneb lisastress.

Soovitused suvisel vihmasel ajal meeleolu parandamiseks:

1. Kui päikest on vähe, siis tasuks kasutada valgusravi.

2. Minna õue ka siis, kui ilma on halb.

3. Teha ilusa ilma kohta käivad plaanid ümber nii, et need sobivad halva ilmaga.

4. Ei tasu rääkida pidevalt halvast ilmast, vaid mõelda positiivselt ja tegeleda meeldivate asjadega.

 

Allikas: Postimees

Loe lisa

KÜSI ARSTILT!

 
Nüüd on jälle võimalik meie terviseportaalis esitada küsimusi oma ala spetsialistidele. Teie küsimustele vastavad psühhiaater-seksuoloog Dr.Imre Rammul ja perearst Dr.Lauri Laas. Esimesed küsijad on oma vastused juba saanud, ärge oodake, esitage meile oma küsimus!

Loe lisa

Salakavalad terviseohud lennujaamades

Enamlevinud arvamuse kohaselt võiks pidada lennujaamades ja lennukites kõige räpasemaks tualettruume, kuid The Today Show avaldas, kus ja millised mikroobid lennukites ja lennujaamades tegelikult pesitsevad. Katses lennati kolme suurema Ameerika lennufirma lennuga ning koguti proove erinevatel reisi etappidel, alustades lennu registreerimisest kuni istme käetugede ja tualettideni välja. Tulemusi võib pidada mõneti ootuspäraseks, kuid ka jahmatavaks. 

Testid, milles analüüsiti kogutud proove kahelt turvakontrolli kastilt, mida kasutatakse röntgenmasinas kingade, kottide ja muu reisijate isikliku vara skänneerimiseks, leiti tervistohustavaid baktereid. Ühest kastis leiti koguni fekaalse päritoluga baktereid koguses, mis võiks inimese tervist negatiivselt mõjutada.

 

Ka lennuki pardal pole mikroobide olukord eriti palju lohutustpakkuvam. Helbed lennuki vahekäigu põrandal ja plekid istmetel pani katsemeeskonna küsima, kui põhjalikult lennukit kahe lennu vahel ikka koristati. Kõige šokeerivamaks leiuks pidasid nad suurt bakterite kogust klapplaudadel. Mikroobidega kaetud laua kõrget saastetaset oskas üks lennusaatja selgitada sellega, et eelmisel lennul kasutati seda lapse mähkmete vahetamiseks.

Kuigi enamikelt käetugedelt testijatel midagi jahmatavat leida ei õnnestunud, veenduti testitulemuste selgudes, et üks räpaseim objekt lennukis on turvavöö. Ühelt vöölt leiti koguni märgatavas koguses inimbakteroidi (Bakteroidid on Bakteroides perekonda kuuluvad seedetrakti mikroflooras domineerivad mikroobid – toim.)

«Need on bakterid, mis elavad meie sisikonnas. Need on vägagi ohtlikud bakterid ning võivad põhjustada tõsiseid infektsioone,» kommenteeris Glatter.

Teises sarnases uuringus, mille viis läbi Auburni ülikool, leiti, et ohtlik ja potentsiaalselt tappev pakter MRSA ning kolibakter suudavad elus püsida mitmed päevad lennuki käetugedel, tualeti loputuskastinupul, klapplaudadel, aknakatetel, istmetel ja istmetaskutel.

Kuidas aga olla kindel, et lennureisilt mõni ohtlik haigus külge ei hakkaks? Kõige käepärasem soovitus oleks kaasas kanda antiseptilist geeli ja pühkida oma klapplaud enne kasutamist puhtaks, pesta käsi võimalikult sageli, mitte kõndida lennukis paljajalu. 

 

Allikas www.postimees.ee

 

Loe lisa

“Haiged” hooned Eestis

“Haiged” hooned pole ainult arenenud Lääneriikide probleem, puuduliku ventilatsiooni ja sellest tuleneva kehva ruumiõhu kvaliteediga maju leidub küllalt ka Eestis.

Loe lisa

Tolmulestad

Tolmulest on palja silmaga nähtamatu - kuni 0,3 mm pikkune - ämblikulaadne lülijalgne. Tolmulesta “koduks” on materjalid, kus koguneb tolm ning seega piisavalt materjali toiduks. Seetõttu esineb tolmulesti kõige enam voodiriietes ja voodites, aga ka pehmes mööblis üldse, samuti vaipades.

Loe lisa

Allergia

Su silmad kipitavad, nina on vesine, sa aevastad ja su nahk on kaetud lööbega. Allergia ründab jälle. Allergiat ära hoida ei saa. Aga ometi on võimalik üht-teist ette võtta, et allergianähte leevendada või neid ära hoida, isegi kui sellest haigusest pole võimalik päriselt lahti saada.

Loe lisa
Back to top